Persymona: korzyści i zagrożenia dla organizmu

Persymona

To cenny i odżywczy produkt, który może stać się jednym z ulubionych przysmaków w okresie jesienno-zimowym dla osób w każdym wieku. Opowiemy o korzyściach i szkodliwości kaki dla mężczyzn, kobiet i dzieci.

Historia pojawienia się kaki w diecie

Kiedyś kaki uważano za niesmaczne. Z czasem jednak zrozumiano, że wystarczy poczekać na pełną dojrzałość owocu – od września do grudnia. Szczyt dojrzałości przypada na listopad. To właśnie wtedy możemy cieszyć się najlepszym smakiem tego soczystego owocu.

Z Chin kaki trafiło do Japonii, później do Korei. Obecnie jest uprawiane na całym świecie, w krajach o ciepłym klimacie.

Skład i kaloryczność kaki

Kaloryczność na 100 g67 kcal
Białka0,5 g
Tłuszcze0,4 g
Węglowodany15,3 g

Kaloryczność jednego średniej wielkości owocu waha się od 58 do 127 kcal, w zależności od odmiany. W suszonych owocach kalorii jest jeszcze więcej – około 235.

Korzyści z kaki

Kaki zawiera wiele witamin, kwasów organicznych, minerałów i mikroelementów: jod, żelazo, wapń, potas, fosfor, mangan, magnez, sód, beta-karoten, a także błonnik pokarmowy — celulozę.

Kaki jest polecane przy miażdżycy, zaparciach, podwyższonym ciśnieniu krwi.

Jest to produkt przydatny w profilaktyce awitaminozy, anemii z niedoboru żelaza. Obniża poziom cholesterolu.

Kaki korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego przy chorobie wrzodowej, chorobach wątroby i nerek, dzięki niskiej zawartości kwasów. Jagoda jest korzystna przy chorobach serca, zalecana jako dodatkowy środek w celu regeneracji układu nerwowego, przynosząc korzyści dla organizmu w całości.

Działanie antybakteryjne owocu pomaga w walce z patogenami w jelitach, poprawiając proces trawienia. Kaki ma działanie moczopędne, pomagając w usuwaniu obrzęków, które mogą występować z powodu niewystarczającej pracy serca.

Korzyści z kaki dla mężczyzn

Mężczyźni są bardziej narażeni na choroby układu sercowo-naczyniowego, które rozwijają się u nich o 10 lat wcześniej niż u kobiet. Potas zawarty w kaki w dużych ilościach poprawia pracę mięśnia sercowego i normalizuje ciśnienie. Magnez pomaga radzić sobie ze stresem. Substancja ta, w połączeniu z wapniem, korzystnie wpływa na potencję.

Wapń, żelazo, białka, węglowodany, kwasy organiczne, witaminy A, B, C — wszystkie te składniki mają pozytywny wpływ na zdrowie mężczyzn.

Regularne spożywanie kaki pomaga zapobiegać chorobom układu moczowo-płciowego, zapaleniu prostaty. Wysoka zawartość błonnika korzystnie wpływa na układ pokarmowy, odżywiając florę bakteryjną jelit.

Korzyści z kaki dla kobiet

W określonych dniach miesiąca kobiety szczególnie potrzebują żelaza. Jednym z jego źródeł jest kaki.

Substancje zawarte w tym jaskrawym owocu walczą z wolnymi rodnikami. Kaki pomaga spowolnić procesy starzenia się. Przeciwutleniacze (witaminy A, C), wielonienasycone kwasy tłuszczowe mają korzystny wpływ na stan skóry, przywracając jej jędrność i elastyczność, regulując jej tłustość.

Kaki znajduje się na liście produktów pomagających usunąć niedobór jodu w organizmie. Warto dodać, że w wschodnich odmianach kaki znajduje się najwyższa koncentracja tego pierwiastka. Jeden taki owoc może zaspokoić dzienne zapotrzebowanie.

Witamina B i magnez biorą udział w syntezowaniu serotoniny — „hormonu szczęścia”, który stymuluje pozytywne emocje.

Korzyści z kaki dla dzieci

Kaki nasyca rosnący organizm dziecka obfitością witamin i mikroelementów, które wzmacniają jego odporność. Fosfor i wapń uczestniczą w formowaniu tkanki kostnej, zapobiegają rozwojowi krzywicy.

Beta-karoten zawarty w owocu pozytywnie wpływa na procesy wzrostu i rozwoju. Kaki zawiera dużą ilość jodu, który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu. Substancja ta wchodzi w skład hormonów tarczycy — tyroksyny i trójjodotyroniny, które odgrywają ważną rolę w metabolizmie. Dzięki zawartości witaminy A w kaki produkt ten pomaga poprawić wzrok.

Dzieciom od 3. roku życia kaki wprowadza się do diety stopniowo, w małych kawałkach, bez skórki. Należy zachować ostrożność, jeśli dziecko ma alergie lub często miewa zaparcia. Dla dzieci należy oferować tylko w pełni dojrzałe, soczyste owoce.

Korzyści z kaki

Szkodliwość kaki

W przypadku niektórych chorób spożycie tego owocu jest zabronione. O tym mówi Aleksander Wojnów, konsultant ds. dietetyki i zdrowia w sieci klubów fitness WeGym:

Kaki zawiera około 25% sacharozy, dlatego nie powinny go jeść osoby z cukrzycą oraz z problemami z trzustką. Taniny, które nadają owocowi cierpki smak, mogą być niebezpieczne. Najwięcej tanin znajduje się w skórce, dlatego lepiej ją usunąć. Taniny mogą zakłócać proces trawienia, tworząc lepką masę, która skleja kawałki jedzenia. Dlatego dzieciom poniżej 3. roku życia nie należy podawać kaki. Kaki zawiera dużą ilość wody i błonnika, który ma łagodne działanie przeczyszczające. Z tego powodu ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na zaparcia czy hemoroidy. Przy nadmiernym spożyciu kaki może wywołać odwrotny efekt: biegunkę i wymioty.

Lekarze nie zalecają podawania kaki dzieciom poniżej 3. roku życia z powodu niedostatecznie rozwiniętego układu pokarmowego.

Zastosowanie kaki w medycynie

Kaki jest często wykorzystywane w kosmetologii. Wysoka koncentracja retinolu, witamin C i P pomaga poprawić wzrok i walczyć ze zmianami skórnymi związanymi z wiekiem. W tym celu na twarz i włosy nakłada się papkę ze świeżego owocu.

W dietetyce kaki stosuje się jako źródło energetycznie cennej sacharozy, czyli zamiennik szybkich węglowodanów.

Kaki to dobry deser zamiast tradycyjnych cukierków. Jednak także ono jest słodkie, więc należy kontrolować jego ilość — uważa Aleksander Wojnów.

Owoc nie zawiera tłuszczu ani cholesterolu, ale zawiera proste węglowodany.

Pomimo że nie ma wysokiej kaloryczności, w większych ilościach może przyczynić się do wzrostu masy ciała.

Zastosowanie kaki w kuchni

Kaki jest szeroko wykorzystywane w kuchni do przygotowywania sałatek, dań mięsnych, deserów (puddingi, galaretki, dżemy), a także napojów. Najczęściej spożywane jest na surowo, ale również suszy się owoce lub robi z nich kandyzowane owoce.

Sałatka z kaki

Mimo swojej słodyczy kaki świetnie komponuje się z produktami słonymi, w tym z mięsem. Ta sałatka będzie idealnym wyborem na drugie śniadanie lub jedno z dań obiadowych.

Sałatka z kaki

Składniki:

Kaki2 szt.
Czerwona cebula1 szt.
Pierś indyka200 g
Sałata1 pęczek
Pestki dyni1 łyżka stołowa
Przyprawy (papryka, czarny pieprz lub inne)1 łyżeczka

Sposób przygotowania:

Indyka ugotować w osolonej wodzie, ostudzić i pokroić w plastry. Posypać przyprawami. Cebulę pokroić w pióra, kaki — dowolnie. Sałatę porwać na kawałki. Wszystkie składniki wymieszać, skrapiając oliwą z oliwek. Sól dodać według potrzeby. Na wierzch posypać pestkami dyni.

Smoothie z kaki

Z kaki można również przygotować pyszne desery. Ten napój to prawdziwy koktajl witaminowy.

Smoothie z kaki

Składniki:

Kaki2 szt.
Jabłka2 szt.
Imbirkawałek wielkości paznokcia
Cynamon1 szczypta
Woda150 ml

Sposób przygotowania:

Owoce obrać ze skórki, usunąć nasiona i pokroić w kostkę. Imbir obrać i zetrzeć na tarce. Wszystkie składniki wrzucić do misy blendera i zmiksować na gładką masę.

Jak wybrać i przechowywać kaki

Sezon na kaki trwa od września do grudnia. Przy wyborze owocu należy zwrócić uwagę na jego wygląd. Jeśli owoc jest zbyt miękki i ma brązowe plamy, oznacza to, że kaki zostało przemarznięte lub niewłaściwie transportowane, możliwe, że to „uszkodzony” owoc. Jeśli kaki ma blady kolor, a liście na czubku są zielone, oznacza to, że owoc nie jest jeszcze dojrzały i będzie miał „cierpki” smak. W takim przypadku należy pozostawić go na kilka dni w temperaturze pokojowej, a owoc dojrzeje i będzie gotowy do spożycia. Zmniejszenie cierpkości pomaga także zamrożenie.

Dojrzałe kaki można przechowywać w lodówce lub zamrażarce przez kilka miesięcy. Owoc można zamrozić w całości lub pokroić na plastry. W niskich temperaturach owoc zachowuje swoje właściwości przez około sześć miesięcy. Suszoną i wędzoną kaki najlepiej przechowywać w szklanym słoiku w chłodnym miejscu.

Najczęściej zadawane pytania

Jak jeść kaki?

Wielu ludzi przyzwyczaiło się po prostu ugryźć kaki. Istnieją jednak sposoby, by czerpać jeszcze więcej przyjemności z jedzenia tego pysznego i zdrowego owocu. Można zjeść miąższ, używając łyżki. Inną opcją jest ściągnięcie skórki i spożywanie miąższu przy pomocy widelca i noża. Jeśli owoc jest twardy, najlepiej pokroić go na kawałki przed jedzeniem.

Ile kaki można jeść dziennie?

Dzienna norma dla dorosłego człowieka to dwie średnie sztuki. Dzieciom od 3. roku życia można podawać kilka kawałków. U nastolatków zapotrzebowanie na jod jest wysokie, dlatego mogą jeść po 1-2 owoce. Maksymalna dopuszczalna ilość kaki dla zdrowego dorosłego człowieka to 2-4 sztuki dziennie, w zależności od wielkości i odmiany.

Czy można jeść kaki podczas karmienia piersią?

Karmiące matki często stosują specjalną dietę, szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka. Dziś jednak nie ma surowych wymagań dotyczących diety kobiet karmiących piersią. Niemniej jednak warto przestrzegać pewnych zasad.

Kaki należy do grupy potencjalnych alergenów. Jeśli nie ma przeciwwskazań, matka karmiąca może zjeść kawałek owocu i obserwować reakcję dziecka przez 2 dni. Jeśli skóra dziecka, jego stolec i kolki pozostają bez zmian, można kontynuować spożywanie kaki, zachowując następujące zasady:

  • nie łączyć produktu z wodą ani mlekiem,
  • nie jeść kaki na pusty żołądek,
  • zaleca się usunięcie skórki z owocu.

Dlaczego kaki ma cierpki smak?

W skład owocu wchodzą substancje taninowe — taniny. Wchodzą one w reakcję z białkami w jamie ustnej, co powoduje uczucie ściągania błony śluzowej — to, co nazywamy „cierpkością w ustach”.

Najwięcej tanin znajduje się w skórce. Dlatego, jeśli to konieczne, można po prostu obrać kaki ze skórki lub zjeść miąższ łyżką, wcześniej robiąc otwór w owocu.

Jednak nie wszystkie odmiany reagują w ten sposób. Dojrzałe, miękkie owoce prawie wcale nie mają cierpkiego smaku. Stopień „cierpkości” zależy również od odmiany kaki. Na przykład odmiana „Sharon” zawiera najmniej tanin.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *