Początkowe przygotowanie do załatwiania potrzeb fizjologicznych przez Twojego kociaka zaczyna się jeszcze przed jego przybyciem do domu. Jeśli ten kociak to nie niespodzianka znalezioną w krzakach przed wejściem do klatki, a zaplanowane zwierzę w Twoim życiu, zazwyczaj to mama kotka przyzwyczaja maluchy do kuwety jeszcze podczas karmienia. Jeśli kociak dorastał z mamą, zazwyczaj świetnie radzi sobie z załatwianiem się do kuwety.
Jednak nawet jeśli jest to znaleziony kotek, zasady dotyczące nauki korzystania z kuwety zasadniczo się nie zmieniają.
Należy wybrać kuwetę dla kociaka, żwirek (lub zdecydować się na kuwetę bez niego) oraz odpowiednie miejsce w domu – te trzy czynniki są bardzo ważne.
Ile kuwet potrzeba dla kota
Jeśli w domu już mieszkają dorosłe koty, to dobrze, ponieważ dorosłe zwierzęta zwykle są bardziej cierpliwe w stosunku do młodszych towarzyszy. Zwykle same przyzwyczajają kociaki do kuwety.
W każdym przypadku, nawet jeśli starszy kot ignoruje młodsze kociątko, zapach z kuwety (a koty mają bardzo dobry węch) pomoże maluchowi znaleźć odpowiednie miejsce do załatwiania swoich spraw.
Bardzo ważnym punktem jest posiadanie dwóch oddzielnych kuwet dla kotów. W mieszkaniu powinno być tyle kuwet, ile kotów, aby uniknąć niepotrzebnej rywalizacji, przynajmniej na początku, kiedy nowy członek kociej rodziny oswaja się z nowym miejscem.
Doświadczeni hodowcy kotów radzą, by mieć trzy kuwety dla dwóch zwierząt, ale nie wszyscy mamy przestronną przestrzeń w domach – w typowej kawalerce dwa toalety zajmują sporą część powierzchni. Jeśli nie masz możliwości pozwolić sobie na luksusy, postaw dwa. Drugą obok kuwety starszego kota, by pomóc kociakowi przyzwyczaić się do miejsca.
Gdzie postawić kuwetę dla kota
Wybór miejsca na kuwetę w mieszkaniu ma ogromne znaczenie. Niestety, w standardowych warunkach trudno jest wygospodarować dla kociaka osobny kącik toaletowy, dlatego najczęściej kuweta dla kociaka ląduje w przedpokoju lub w łazience. Oba te miejsca mają swoje plusy i minusy.

W łazience lub toalecie
Z jednej strony to najhigieniczniejsze rozwiązanie, ponieważ można łatwo posprzątać po kocie lub spędzić trochę czasu razem. Można też nauczyć kociaka korzystania z toalety, a w tym celu istnieją specjalne akcesoria, które ułatwiają kotu korzystanie z sedesu.
Jednak są również dwa poważne minusy tego rozwiązania:
- Dopóki kotek nie przyzwyczai się do korzystania z kuwety, będziesz musiał często zamykać drzwi do łazienki, a kot będzie załatwiał swoje potrzeby w nieodpowiednim miejscu, za co będziesz go obwiniać.
- Jeśli nie zamkniesz drzwi, zapach może rozprzestrzeniać się po całym mieszkaniu, co z pewnością nie doda komfortu.
W przedpokoju
Umieszczenie kuwety w przedpokoju ma tę zaletę, że nie będziesz musiał martwić się, czy zamknąłeś drzwi do łazienki, dając kotu swobodny dostęp do kuwety. Jeśli kot roznosi żwirek, łatwo go sprzątniesz, kładąc specjalną matę.
Z minusów – zapach z otwartej kuwety może wniknąć w rzeczy na wieszaku, a także trzeba będzie często zmieniać żwirek. Ponadto kot potrzebuje spokoju, by załatwić swoje potrzeby.
Ważne, aby miejsce na kuwetę było spokojne i nieco odizolowane, aby kotek czuł się komfortowo. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń i nie chcesz nieprzyjemnego zapachu, warto rozważyć zakup kuwety w formie domku. W takim modelu kot będzie miał poczucie komfortu i prywatności.
Jaka kuweta dla kota jest najlepsza
Przy wyborze kuwety dla kociaka warto pamiętać, że kotek szybko urośnie. Nie warto kupować za małej kuwety – kotek powinien mieć wystarczająco dużo miejsca na swoje małe potrzeby.
Jeśli nie skupiamy się na skomplikowanych konstrukcjach, wybór kuwety dla kociaka sprowadza się do dwóch podstawowych typów: kuweta otwarta i zamknięta.
Kuweta otwarta
Dla kociaka ma swoje plusy – łatwo ją czyścić i zmieniać żwirek, od razu widać, kiedy kot zrobił swoje potrzeby. Konstrukcja zajmuje mało miejsca w mieszkaniu. Jeśli planujesz używać kuwety bez żwirku, otwarta kuweta to najlepszy wybór, ponieważ łatwo ją rozebrać i umyć. Kuweta otwarta jest także stosunkowo tania, co jest ważnym czynnikiem dla wielu osób.
Minusy otwartej kuwety to oczywiście zapach.
Kuweta zamknięta lub kuweta w formie domku
To idealne rozwiązanie, jeśli planujesz postawić kuwetę w przedpokoju lub w miejscu przejściowym. Kuweta zamknięta skutecznie maskuje zapachy i pozwala kotu załatwiać potrzeby bez stresu.
Minusem jest wyższa cena niż kuwety otwartej oraz większe wymiary. Rozkładanie i mycie zamkniętej kuwety jest trochę trudniejsze. Ponadto, Twój kot może polubić spanie w kuwecie, traktując ją jak swoje legowisko. Czasami może też odmówić korzystania z kuwety, być może przeszkadza mu drzwi do domku – w takim przypadku lepiej je od razu zdjąć.
Automatyczna kuweta
Kuwety tego typu same się czyszczą po użyciu. To rozwiązanie dla prawdziwych koneserów, ale należy liczyć się z dość wysoką ceną.
Jak używać kuwety dla kota
Kuwetę dla kota można używać z wypełniaczem lub bez niego. Każda opcja ma swoje plusy i minusy.
Z wypełniaczem
Po wybraniu kuwety dla kota, warto zastanowić się nad wyborem wypełniacza. Kiedyś do tego celu wykorzystywaliśmy piasek z piaskownicy lub szmaty, ale dziś na rynku dostępnych jest wiele wypełniaczy o różnych funkcjach.
Wchłaniający wypełniacz – jeden z najtańszych i najskuteczniejszych. Wchłania płyny i neutralizuje nieprzyjemny zapach. Wykonany jest z dużych kamyczków przypominających drobny żwir (zwykle specjalna glina, która dobrze wchłania wilgoć). Jest dość duży, nie przylega do łapek, więc nie generuje dodatkowego kurzu w mieszkaniu.
Minusy – wypełniacz trzeba często wymieniać, jego zużycie jest wyższe niż w przypadku wypełniacza gruzełkowego. Dodatkowo, jeśli Twój kot lubi jeść suchą karmę, kamyczki mogą wyglądać podobnie do jego jedzenia i możesz zastać kota w trakcie jedzenia wypełniacza. Jeśli tak się stanie – należy natychmiast wymienić wypełniacz.
Wypełniacz gruzełkowy – wygląda jak drobny piasek lub granulki, to ta sama glina, ale w innej formie, która po nasiąknięciu wodą formuje grudki. Jest bardzo wygodny do czyszczenia, ponieważ wystarczy wyjąć sklejone grudki z moczem. Dobrze zatrzymuje zapachy i jego trwałość jest wyższa niż innych wypełniaczy.
Minusy – pyli, a koty mogą roznosić go po mieszkaniu ze względu na jego lepką konsystencję.
Drewniany wypełniacz i trociny – najbardziej naturalna opcja, średnio zatrzymuje zapachy, ale nie pyli się i nie przylega do łapek. Niestety, w porównaniu do poprzednich opcji, jest dość drogi.
Silikażelowy wypełniacz – z jednej strony jest bardzo higieniczny i ekonomiczny, ponieważ dobrze wchłania płyny i zatrzymuje zapachy. Z drugiej strony ma poważny minus – przy wchłanianiu wilgoci wydaje dźwięk syczenia, jak tabletka rozpuszczająca się w wodzie. Wyobraź sobie, że siadasz na sedesie, a tu nagle zaczyna syczeć kuwetowy żwirek – jak zareagujesz?
Ostateczny wybór należy do Ciebie, a właściwie do Twojego kota.
Zalecenia eksperta – „Priorytetem powinny być nie preferencje właścicieli, ale komfort zwierzęcia. Na przykład, kot o wrażliwych łapkach lub pupie może odmówić chodzenia po szorstkim, syczącym silikażelu, ponieważ to może być fizycznie nieprzyjemne. Ważne są również rozmiary kuwety – musi rosnąć razem z użytkownikiem”, mówi Olesia Uspenska, felinolog i specjalistka od kociego zachowania.
Bez wypełniacza
Jeśli Twój kot preferuje kuwetę bez wypełniacza, można z powodzeniem używać tradycyjnej kuwety z kratką. Tego typu toaleta ma wiele zalet:
- Zawsze możesz sprawdzić, jak i kiedy Twój kot załatwił swoje potrzeby, co pozwala na stałe monitorowanie jego zdrowia i natychmiastowe zauważenie jakichkolwiek nieprawidłowości w moczu lub stolcu.
- Możesz od razu wyczyścić kuwetę, a Twój kot zawsze będzie korzystać z czystego miejsca.
- Nie musisz używać wypełniacza, co pozwala zaoszczędzić pieniądze i eliminuje problem zbędnego kurzu w domu.
Jednak największy minus – będziesz musiał ciągle monitorować kuwetę, ponieważ kot może odmówić jej używania, jeśli stanie się brudna i załatwi swoje potrzeby w innym miejscu (lub w ukrytym zakątku).
Krok po kroku: Jak przyzwyczaić kota do kuwety
- Wybierz odpowiednie miejsce
Kiedy tylko przywieziesz kota do domu, zapewnij mu spokojne miejsce z dala od innych zwierząt, aby mógł się zaadoptować. W tym samym miejscu możesz na początku ustawić kuwetę. Gdy kotek się uspokoi i zacznie badać mieszkanie, możesz stopniowo przenosić kuwetę w bardziej odpowiednie dla niego miejsce. - Po jedzeniu do kuwety
Koty zazwyczaj idą do toalety zaraz po jedzeniu lub chwilę po nim. Dlatego po nakarmieniu kota, najlepiej natychmiast przenieść go do kuwety i delikatnie pogłaskać jego łapkę po wypełniaczu, wykonując kopiące ruchy. Powtarzaj to kilka razy, aż kotek zrozumie, że to miejsce jest przeznaczone na załatwianie potrzeb fizjologicznych i zacznie korzystać z kuwety przy Tobie. - Znajome zapachy
Jeśli kotek został zabrany od matki, warto poprosić o trochę wypełniacza z jej kuwety. Po powrocie do domu, nasyp wypełniacz do kuwety. Kot poczuje znajomy zapach i będzie śmielej korzystać z kuwety. - Wypadki poza kuwetą
Jeśli kotek załatwi się poza kuwetą, zbierz mocz za pomocą papieru toaletowego i włóż go do kuwety. Zapach, który poczuje w kuwecie, pomoże mu zrozumieć, gdzie powinien załatwiać swoje potrzeby. Miejsce, w którym doszło do wypadku, należy wyczyścić specjalnym środkiem czyszczącym. Jeśli wypadek powtórzy się w tym samym miejscu, postaw tam kuwetę, a następnie stopniowo przesuwaj ją do odpowiedniego miejsca. - Unikaj błędów przy nauce
„Podstawowy błąd, który popełnia wiele osób, to wypuszczanie małego kota od razu po mieszkaniu i liczenie na to, że znajdzie kuwetę na końcu mieszkania”, mówi felinolog Olesia Uspenska. „Na początku kotek musi przyzwyczaić się do jednej pokoju, a kuwetę trzeba postawić w tym samym miejscu. Dopiero potem stopniowo rozpocznij ‘migrację kuwety’ – w miarę jak kot będzie poznawał mieszkanie, kuwety powinny pojawić się w kolejnych pomieszczeniach, aż w końcu usuniesz te, które staną się niepopularne”.
Najczęściej zadawane pytania
W jakim wieku należy przyzwyczajać kota do kuwety?
Kota należy przyzwyczajać do kuwety od najmłodszych lat, kiedy zacznie chodzić. Zwykle zajmuje się tym matka, przenosząc kociaki do kuwety i ucząc ich. Jeśli jednak twój kotek jest dziki, wtedy musisz postępować zgodnie z instrukcjami, aby go przyzwyczaić.
Czy należy karać kota, jeśli nie chodzi do kuwety?
Najważniejsze, czego należy unikać podczas przyzwyczajania kota do kuwety, to karanie go za załatwienie się poza kuwetą. Zamiast tego spokojnie analizuj, gdzie popełniono błąd i co nie odpowiada kotu w kuwecie. Może trzeba zmienić wypełniacz, lub kotek się przestraszył, jeśli w tym czasie był hałas w domu lub korytarzu.
Co zrobić, jeśli kot załatwia się poza kuwetą?
Nie reaguj w żaden sposób na pomyłkę. Po prostu cicho posprzątaj i staraj się znaleźć przyczynę. Karcenie, a tym bardziej wkładanie nosa w zabrudzenie, jest nieefektywne i może wywołać strach u kota wobec właścicieli oraz sprawić, że będzie on szukał nowego miejsca, by załatwić swoje potrzeby.