Oba te napoje należą do najstarszych na świecie. Herbata pochodzi z Chin, natomiast odkrywcami kawy byli Arabowie. Na początku spożywali surowe owoce kawowca, później nauczyli się je suszyć, prażyć i mielić na proszek.
Dziś trudno sobie wyobrazić poranek bez filiżanki aromatycznej herbaty lub kawy. Niektórzy mają swojego faworyta, inni wciąż wahają się, co wybrać. Być może ten artykuł pomoże Ci podjąć decyzję.
Przydatne informacje o herbacie i kawie
- Najpopularniejsza herbata w Polsce: Czarna herbata liściasta pozostaje klasyką, a jej szeroki wybór można znaleźć w sklepach. Rośnie jednak zainteresowanie herbatą zieloną i produktami aromatyzowanymi.
- Najdroższa kawa: Są to odmiany Black Ivory i Kopi Luwak, w których ziarna kawy przechodzą specyficzną obróbkę w przewodzie pokarmowym zwierząt.
- Herbata a długowieczność: Naukowcy przeprowadzili 11-letnie badania, które wykazały, że osoby pijące więcej niż dwie filiżanki herbaty dziennie mają mniejsze ryzyko zgonu z różnych przyczyn. Herbata może być częścią zdrowej diety.
Więcej kofeiny w herbacie czy kawie?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zawartość kofeiny w herbacie i kawie znacznie różni się w zależności od rodzaju napoju i sposobu jego przygotowania.
Zielona herbata czy kawa?
Różnorodność tych napojów stale rośnie, podobnie jak ich spożycie. To z kolei zwiększa zainteresowanie ilością kofeiny, aby lepiej kontrolować jej spożycie.
W badaniach przeanalizowano 13 rodzajów herbaty i 6 produktów kawowych, powtarzając analizę trzykrotnie. Najwięcej kofeiny znaleziono w japońskiej zielonej herbacie liściastej — 3,08%. Wśród kaw liderem była popularna kawa rozpuszczalna, dostępna w supermarketach — 4,18%.
Nie oznacza to jednak, że każda zielona herbata czy kawa rozpuszczalna zawiera tyle kofeiny. Bez badań laboratoryjnych trudno poznać dokładne wartości, dlatego najlepiej próbować i wybrać produkt odpowiedni dla siebie.
Czarna herbata czy kawa?
W tym samym badaniu odkryto, że zawartość kofeiny w czarnej herbacie waha się od 0,44% do 3,08%, a w kawie od 1,28% do 4,18%. Oznacza to, że popularne przekonanie, iż kawa pobudza, a herbata jedynie uspokaja, nie jest całkowicie prawdziwe. Wszystko zależy od specyfiki konkretnego napoju.

Herbata czy kawa: co lepiej pić przy niskim i wysokim ciśnieniu?
Osoby z nadciśnieniem tętniczym oraz hipotonią powinny uważniej dobierać napoje, które spożywają, i kontrolować ich ilość. Zarówno herbata, jak i kawa mogą wpływać na ciśnienie krwi, poprawiając lub pogarszając samopoczucie.
Co podnosi ciśnienie?
Według naukowców wszystko zależy od częstotliwości spożywania napojów pobudzających. Regularne picie kawy w niewielkich ilościach nie tylko nie zwiększa, ale może nawet zmniejszyć ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego. Jednak u osób pijących kawę rzadko może wystąpić wyraźny efekt hipertensyjny — nagły skok ciśnienia krwi.
W przypadku herbaty obecne w niej polifenole pomagają normalizować ciśnienie krwi i częściowo neutralizują działanie kofeiny, jak wynika z badań. Dlatego herbatę mogą pić zarówno osoby z nadciśnieniem, jak i te z niskim ciśnieniem, ale należy przestrzegać zalecanych ilości, o których powiemy poniżej.
Co obniża ciśnienie?
Flawonoidy zawarte w herbacie wykazują właściwości rozszerzające naczynia krwionośne, co prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego. Dotyczy to zarówno czarnych, jak i zielonych herbat, które zmniejszają zarówno górne, jak i dolne wartości ciśnienia. Dlatego w umiarkowanych ilościach herbata jest korzystna dla osób z nadciśnieniem. Jednak w niektórych przypadkach — gdy herbata zawiera dużo kofeiny — napój może szybko podnieść ciśnienie.
Herbata czy kawa lepiej pobudza rano?
— Oba napoje zawierają kofeinę, dlatego mają działanie stymulujące. Główną zaletą kofeiny jest to, że zwiększa aktywność i wydajność organizmu. Dlatego wiele osób woli zaczynać dzień od filiżanki herbaty lub kawy — mówi Galina Tsyganok, dietetyk-terapeutka.
Co jest bardziej szkodliwe — herbata czy kawa?
— Przy zwiększonym ryzyku chorób serca i problemach z naczyniami krwionośnymi lepiej wybierać herbatę. Kawa może zagęszczać krew, powodując odwodnienie organizmu. Zaleca się picie dodatkowo 1–2 szklanek wody, najlepiej z sokiem z cytryny — radzi Galina Tsyganok. — Należy również unikać picia herbaty i kawy przed snem, ponieważ mogą one nadmiernie pobudzać układ nerwowy, co wpływa na jakość i głębokość snu. Osoby z problemami układu pokarmowego, takimi jak refluks, wrzody lub zapalenie błony śluzowej żołądka, powinny być ostrożne, ponieważ napoje te mogą dodatkowo podrażniać śluzówkę.
Opinie dietetyka na temat wpływu herbaty i kawy na zdrowie
Galina Tsyganok dzieli się kolejnymi faktami o zaletach i wadach tych popularnych napojów:
— Kawa wpływa na metabolizm. Jej spożywanie w połączeniu z tłuszczami, takimi jak śmietanka, masło czy mleko roślinne, może przyczyniać się do redukcji masy ciała.
Herbata, dzięki zawartości polifenoli, ma działanie antyoksydacyjne. Chroni organizm przed wolnymi rodnikami i wykazuje właściwości przeciwzapalne. Najwięcej polifenoli znajdziemy w zielonej herbacie. Jednak oprócz korzyści istnieją przeciwwskazania do spożycia zarówno herbaty, jak i kawy, np. w przypadku schorzeń układu pokarmowego.
Jeśli chodzi o normy spożycia, zaleca się nie pić więcej niż 250 ml kawy dziennie i maksymalnie 400 ml herbaty. Jeśli nie masz poważnych problemów zdrowotnych, możesz śmiało spożywać oba napoje, zwracając uwagę na reakcje organizmu.
Najczęściej zadawane pytania
Co bardziej wpływa na serce — herbata czy kawa?
Jeśli oba napoje spożywane są w umiarkowanych ilościach, nie zaszkodzą zdrowiu. Jednak regularne przekraczanie zalecanych norm może prowadzić do problemów, takich jak arytmia. Szybsze przyspieszenie rytmu serca spowoduje kawa, ponieważ herbata zawiera substancje łagodzące działanie kofeiny.
Co lepiej pić po posiłku: herbatę czy kawę?
Bezpośrednio po jedzeniu nie zaleca się picia herbaty ani kawy, ponieważ mogą one hamować wchłanianie żelaza i minerałów. Lepszym rozwiązaniem będzie szklanka wody, a filiżankę herbaty lub kawy warto zaplanować godzinę po posiłku.
Co lepiej pomaga na kaca: herbata czy kawa?
Ani herbata, ani kawa nie poprawią samopoczucia po spożyciu alkoholu. Organizm potrzebuje odpoczynku i nawodnienia, a kofeina może dodatkowo nasilić odwodnienie. Najlepiej pić więcej wody, aby przywrócić równowagę wodno-elektrolitową.
Co pić na odchudzanie: herbatę, kawę, cykorię czy kakao?
Wszystkie te napoje mają niską kaloryczność. Jeśli są spożywane bez cukru i mleka, nie zaszkodzą sylwetce. Kawa działa moczopędnie, a herbata, dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, wspiera detoksykację organizmu. Mimo to kluczową rolę w odchudzaniu odgrywa zrównoważona dieta i aktywność fizyczna.