Co przygotować na śniadanie: 15 szybkich i smacznych przepisów

Co przygotowac na sniadanie

Aby poranek był naprawdę udany, warto dobrze zjeść. Przygotowaliśmy przepisy na pyszne i zdrowe dania, których przygotowanie zajmie tylko chwilę.

Śniadanie powinno dostarczać energii i siły na cały dzień, dlatego ważne jest, aby wybierać odpowiednie produkty i przepisy. Dietetycy podkreślają, że pierwszy posiłek powinien być lekki, ale jednocześnie sycący. Wielu specjalistów sugeruje, że najlepiej sprawdzają się dania o bardziej płynnej konsystencji.

Przed pracą czy szkołą czasu zwykle brakuje, a nikt nie chce spędzać długich godzin w kuchni. Domowi.net podpowiada, co smacznego i zdrowego przygotować na śniadanie, nie marnując przy tym zbyt wiele energii.

Na patelni

Poranek z zapachem świeżego jedzenia i lekkim skwierczeniem oleju na patelni to doskonały początek dnia. Dlatego wiele osób z przyjemnością przygotowuje śniadanie właśnie w ten sposób.

Placuszki z kapusty

Proste danie z produktów, które prawie zawsze mamy w lodówce. Świetny wybór dla osób dbających o linię – sycące, ale niskokaloryczne placuszki.

Czas przygotowania: 40 minut

Kaloryczność: 95 kcal

Placuszki z kapusty

Składniki:

Kapusta biała100 g
Jajko1 szt.
Mąka20 g
Olej roślinny30–50 g
Sól i pieprzdo smaku

Przygotowanie:

Kapustę zetrzeć na grubej tarce lub drobno poszatkować. Włożyć do wrzącej wody i gotować 2–3 minuty. Odcedzić i pozostawić do ostygnięcia. Jajko roztrzepać z solą, dodać kapustę i mąkę, dokładnie wymieszać. Na rozgrzanej patelni z olejem smażyć placuszki z obu stron przez około 1,5 minuty.

Jajka sadzone z parówkami

Zwykła jajecznica może wyglądać nietypowo – na przykład jak kwiaty! W środku znajdą się żółtka i białka, a „płatki” zrobimy z pokrojonych parówek. Smacznie i efektownie!

Czas przygotowania: 15 minut

Kaloryczność: 268 kcal

Jajka sadzone z parówkami

Składniki:

Jajka przepiórcze4 szt.
Parówki mleczne2 szt.
Olej roślinny10 g
Pietruszka2 gałązki
Sóldo smaku

Przygotowanie:

Parówki przeciąć wzdłuż na pół, następnie każdą połówkę lekko ponacinać i uformować w pierścień, spinając końce wykałaczką. Ułożyć na rozgrzanej patelni z olejem, do środka każdego pierścienia wbić jajko przepiórcze. Smażyć na wolnym ogniu, aż białko się zetnie, a żółtko pozostanie półpłynne. Danie udekorować gałązkami pietruszki.

Ciepła kanapka z rybą i jajkiem

Szybki i sycący pomysł na śniadanie. Do przygotowania najlepiej użyć patelni z nieprzywierającą powłoką.

Czas przygotowania: 20 minut

Kaloryczność: 231 kcal

Ciepła kanapka z rybą i jajkiem

Składniki:

Biały chleb2 kromki
Jajka2 szt.
Łosoś wędzony na zimno30 g
Pomidor1 szt.
Ser topiony3 plastry
Olej roślinny2 łyżki

Przygotowanie:

Jajka roztrzepać w miseczce. Na rozgrzaną patelnię z olejem wlać jajka. Po 30 sekundach, gdy jeszcze się nie zetną, ułożyć na nich obok siebie 2 kromki chleba, pozostawiając między nimi odstęp 2–3 cm. Smażyć jeszcze kilka minut, aż jajka się zarumienią, po czym odwrócić chleb. Na wierzchu ułożyć plastry sera, a na nie kawałki łososia. Brzegi jajecznicy zagiąć na kromki chleba. Na górze ułożyć kolejny plaster sera, a następnie pokrojony w plasterki pomidor. Złożyć kanapkę tak, aby zewnętrzną warstwą był chleb, a w środku – jajka z dodatkami. Obsmażyć z obu stron, zdjąć z patelni i chwilę ostudzić. Przed podaniem przekroić na pół po przekątnej.

Z jajek

Nie da się ukryć, że śniadania z jajek to ulubiony wybór większości z nas. Przygotowuje się je szybko, a organizm otrzymuje solidną porcję wartościowego białka.

Omlet z warzywami

Świetny pomysł na śniadanie, które można przyrządzać codziennie, zmieniając składniki – pomidory, paprykę, por lub bakłażany. Taka różnorodność nigdy się nie znudzi.

Czas przygotowania: 12 minut

Kaloryczność: 286 kcal

Omlet z warzywami

Składniki:

Jajka2 szt.
Śmietana 15%20 g
Szczypiorek15 g
Pomidory80 g
Przyprawydo smaku

Przygotowanie:

Jajka wbić do miski, dodać śmietanę, przyprawy i dokładnie wymieszać widelcem. Pomidory pokroić w plasterki i wymieszać z masą jajeczną. Wlać na rozgrzaną patelnię i piec na małym ogniu pod przykryciem przez 10 minut.

Jajka z zieleniną

W tym śniadaniu wszystkie składniki doskonale się uzupełniają. Jajka dają uczucie sytości, szpinak dostarcza witamin, a grzyby wzmacniają smak.

Czas przygotowania: 10 minut

Kaloryczność: 230 kcal

Jajka z zieleniną

Składniki:

Jajko1 szt.
Oliwa z oliwek1 łyżka
Grzyby, najlepiej borowiki1 szklanka
Szpinak2 szklanki
Ketchup1 łyżka

Przygotowanie:

Na połowie oliwy podsmażyć pokrojone w plasterki grzyby razem ze szpinakiem. Na reszcie oliwy usmażyć jajko sadzone. Na talerzu ułożyć grzyby i szpinak, a na wierzchu jajko. Udekorować ketchupem.

Jajka zapiekane w bekonie

Nietypowa, aromatyczna jajecznica przygotowana w piekarniku zamiast na patelni. Najlepiej użyć foremek do pieczenia muffinek.

Czas przygotowania: 25 minut

Kaloryczność: 200 kcal

Jajka zapiekane w bekonie

Składniki:

Jajka6 szt.
Boczek6 plastrów

Przygotowanie:

Foremki do muffinek posmarować tłuszczem lub olejem. W każdej ułożyć plaster bekonu zwinięty w pierścień. Do środka wbić jajko. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200°C i piec przez 20 minut.

Z twarogu

Twaróg to wspaniały produkt mleczny, który smakuje doskonale w każdej postaci. Można z niego przygotować wiele zdrowych i pożywnych dań na śniadanie.

Twaróg z jabłkiem i marchewką

Prosty i szybki przepis, idealny dla osób dbających o linię. Do przygotowania tego dania potrzebna będzie kuchenka mikrofalowa, a najlepiej podawać je lekko schłodzone.

Czas przygotowania: 10 minut

Kaloryczność: 83 kcal

Twaróg z jabłkiem i marchewką

Składniki:

Twaróg350 g
Marchew2 szt.
Średnie jabłka2 szt.
Jajka2 szt.
Miód2 łyżki

Przygotowanie:

Marchew i jabłka zetrzeć na tarce. Dodać jajka, miód i dokładnie wymieszać. Następnie dodać twaróg i ponownie wymieszać. Masę przełożyć do formy do zapiekania i wstawić do mikrofalówki na 5 minut. Gotowe danie udekorować plasterkami jabłka.

Zapiekane jabłka z twarogiem

Jeśli pominiemy rodzynki, to pyszne śniadanie nadaje się także dla osób z cukrzycą.

Czas przygotowania: 25 minut

Kaloryczność: 70 kcal

Zapiekane jabłka z twarogiem

Składniki:

Jabłka4 szt.
Twaróg100 g
Orzechy10 g
Rodzynki10 g
Słodzik i cynamondo smaku

Przygotowanie:

Twaróg wymieszać z orzechami, rodzynkami, słodzikiem i cynamonem. Z jabłek usunąć gniazda nasienne, tworząc otwór na farsz. Wypełnić jabłka przygotowaną masą twarogową, przykryć odciętą wcześniej „czapeczką” z jabłka i zapiekać w mikrofalówce przez 15–20 minut. Można także użyć piekarnika rozgrzanego do 180°C.

Leniwe pierogi

Prosty i niedrogi przepis, który spodoba się każdemu, kto jeszcze nie opanował bardziej skomplikowanych receptur na pierogi.

Czas przygotowania: 15 minut

Kaloryczność: 210 kcal

Leniwe pierogi

Składniki:

Twaróg200 g
Mąka pszenna100 g
Jajko1 szt.
Sóldo smaku

Przygotowanie:

Z twarogu, jajka i przesianej mąki zagnieść miękkie ciasto. Uformować długi wałeczek i pokroić go na małe kawałki. Każdy kawałek lekko spłaszczyć, nadając mu kształt pieroga. Gotowe pierogi wrzucić do wrzącej, osolonej wody i gotować przez 5–7 minut. Najlepiej podawać z roztopionym masłem lub śmietaną.

Z mleka

Opinie ekspertów na temat mleka są różne. Jedno jest pewne – ten smaczny, naturalny produkt jest bogaty w białko, wapń, magnez, witaminę B12 i jod.

Cienkie, puszyste naleśniki

Delikatne i niezwykle smaczne naleśniki udają się nawet początkującym kucharzom.

Czas przygotowania: 25 minut

Kaloryczność: 170 kcal

Cienkie, puszyste naleśniki

Składniki:

Mleko0,5 l
Jajka2 szt.
Mąka1,5 szklanki
Cukier3 łyżki
Olej roślinny2 łyżki
Proszek do pieczenia0,5 opakowania
Sóldo smaku

Przygotowanie:

Do mleka wbijamy jajka, dodajemy sól i cukier. Stopniowo wsypujemy mąkę, dokładnie mieszając, aby nie powstały grudki. Konsystencja ciasta powinna przypominać rzadką śmietanę. Dodajemy proszek do pieczenia, odstawiamy na 15 minut, a potem dolewamy odrobinę oleju. Na rozgrzaną patelnię wylewamy ciasto i smażymy naleśniki z obu stron.

Omlet na parze

Puszyste śniadanie, które cieszy oko i smakuje wyśmienicie.

Czas przygotowania: 45 minut

Kaloryczność: 243 kcal

Omlet na parze

Składniki:

Jajka5 szt.
Masło50 g
Mleko1 szklanka
Sól0,5 łyżeczki

Przygotowanie:

Jajka, mleko i sól dokładnie mieszamy widelcem. Formę szklaną do zapiekania smarujemy masłem i wlewamy do niej przygotowaną masę. Formę umieszczamy w większym metalowym naczyniu, do którego wlewamy wodę, tak aby sięgała do połowy wysokości szklanej formy. Wstawiamy całość do piekarnika rozgrzanego do 200°C na 30 minut.

Zapiekanka ziemniaczana z jajkami

Syte białoruskie śniadanie – godna odpowiedź na hiszpańską tortillę.

Czas przygotowania: 45 minut

Kaloryczność: 327 kcal

Zapiekanka ziemniaczana z jajkami

Składniki:

Ziemniaki1 kg
Mleko250 ml
Śmietana250 g
Jajka6 szt.
Mąka pszenna3 łyżki
Masło klarowane2 łyżki
Pieprz czarnydo smaku
Sóldo smaku

Przygotowanie:

Obrane ziemniaki gotujemy i przygotowujemy z nich puree. Śmietanę mieszamy z mąką, a jajka osobno ubijamy z mlekiem. Łączymy puree ze śmietaną i masą jajeczno-mleczną. Doprawiamy solą, pieprzem i dokładnie mieszamy. Przekładamy do formy wysmarowanej masłem i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 20 minut.

Kasze

Dania z kasz to nasz narodowy trend. Kasze pojawiają się w przysłowiach i powiedzeniach, a wielu z nas uwielbia jeść to proste i sycące danie na śniadanie.

Ryżowa kasza z dynią

Danie o mlecznym smaku to miły powrót do dzieciństwa. Dzięki dobrze ugotowanej dyni śniadanie nabiera wyjątkowo domowego charakteru.

Czas przygotowania: 30 minut

Kaloryczność: 385 kcal

Ryżowa kasza z dynią

Składniki:

Dynia1 kg
Ryż1 szklanka
Mleko1 l
Sóldo smaku

Przygotowanie:

Obieramy i kroimy dynię na kawałki, zalewamy mlekiem i gotujemy, aż stanie się miękka. Dodajemy do garnka opłukany ryż i sól, przykrywamy pokrywką i gotujemy do miękkości. Kaszę ryżową podajemy z masłem i cukrem.

Kukurydziana kasza z grzybami

Jeśli rano mamy ochotę na coś nietypowego, warto spróbować tego apetycznego dania inspirowanego kuchnią meksykańską.

Czas przygotowania: 15 minut

Kaloryczność: 395 kcal

Kukurydziana kasza z grzybami

Składniki:

Kasza kukurydziana400 g
Masło50 g
Mleko0,5 l
Grzyby400 g
Pietruszka20 g
Czosnek4 ząbki
Cytryna0,5 szt.
Oliwa z oliwek1 łyżka
Szafrando smaku
Pieprz czarnydo smaku
Sóldo smaku

Przygotowanie:

Na oliwie podsmażamy pokrojone grzyby i czosnek. W garnku zagotowujemy wodę z mlekiem, dodajemy szafran, sól, pieprz i kaszę. Gotujemy, mieszając, przez 3 minuty. Gdy kasza zgęstnieje, dodajemy grzyby i gotujemy jeszcze 3 minuty. Na patelni z rozpuszczonym masłem wlewamy sok z połówki cytryny i dodajemy posiekaną pietruszkę. Gotową kaszę polewamy sosem z cytryny i ziół.

Kasza lniana

Zdrowe, surowe danie poprawia trawienie i idealnie nadaje się dla osób z podwyższonym poziomem cukru we krwi.

Czas przygotowania: 5 minut

Kaloryczność: 360 kcal

Kasza lniana

Składniki:

Nasiona lnu4 łyżki
Woda1/3 szklanki
Wiórki kokosowe2 łyżki
Brzoskwinia1 szt.

Przygotowanie:

Mielimy siemię lniane w młynku do kawy. W blenderze mieszamy wodę z kawałkami brzoskwini, zostawiając kilka plasterków do dekoracji. Do brzoskwiniowego purée dodajemy zmielone siemię i wiórki kokosowe. Dekorujemy danie pestkami dyni i plasterkami brzoskwini.

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego kasze przygotowane w tradycyjny sposób są zdrowsze od kasz „szybkich” i płatków?

Kaszki „szybkie” i płatki zbożowe są poddawane obróbce, w wyniku której ziarna tracą swoją otoczkę. Ta otoczka spowalnia wchłanianie węglowodanów i zawiera witaminy. Jej brak powoduje, że takie produkty szybko podnoszą poziom cukru we krwi, co może być szkodliwe dla zdrowia. Tradycyjnie przygotowywane kasze mają niższy indeks glikemiczny, zachowują składniki odżywcze i wymagają dłuższego gotowania, co czyni je zdrowszym wyborem.

Co lepsze na śniadanie — produkty bogate w węglowodany czy białka?

Dania białkowo-węglowodanowe szybko podnoszą poziom insuliny i cukru we krwi, co wywołuje tzw. „huśtawkę metaboliczną”. To sprawia, że człowiek szybko odczuwa głód i ma ochotę na przekąski, zwykle bogate w węglowodany. Śniadanie powinno być pożywne, ale głównie niskowęglowodanowe. Na początek dnia najlepiej wybierać produkty bogate w białka i tłuszcze, które zapewniają dłuższe uczucie sytości.

Jakich produktów unikać na śniadanie?

  • Surowy twaróg — dla osób z nadkwaśnym zapaleniem żołądka jest przeciwwskazany, ponieważ powoduje zgagę i zaostrzenie choroby. Lepiej spożywać twaróg po obróbce termicznej (np. w formie zapiekanki lub placków).
  • Soki owocowe na czczo — zarówno świeżo wyciskane, jak i szczególnie te z kartonów, mają wysoką kwasowość, co może podrażniać żołądek.
  • Produkty wysokowęglowodanowe — powodują gwałtowne wahania poziomu cukru i insuliny, co prowadzi do potrzeby częstych przekąsek.
  • Sok pomarańczowy — zawarte w nim kwasy owocowe mogą być szkodliwe, jeśli spożywa się go na pusty żołądek.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *